Son Dakika
22 Kasım 2014 Cumartesi

Bagfaş 3 Yıllık Üretimini Peşin Sattı

02 Ekim 2013 Çarşamba, 11:52
bagfas_3_yillik_uretimini_pesin_satti
Mart ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılış töreninde 660 bin tonluk gübra üretim kapasitesine sahip yeni fabrikasının...

Mart ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılış töreninde 660 bin tonluk gübra üretim kapasitesine sahip yeni fabrikasının temelini atan Bagfaş, üretime geçemden ürünlerinin büyük bir bölümünü Transammonia şirketine satış kararı aldığı belirtildi.

2015’te üretim faaliyetine geçecek olan yeni fabrika; her yıl 200 bin ton granül nitratlı gübreyi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, ABD ve Kanada’ya ihraç edecek. Yapılan ihracatın mali hacmi ise yıllık 60-65 milyon dolar olması bekleniyor.

140 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

140 Milyon Euro’luk kaynak ile 2015 yılında bitirilmek üzere Bandırma’ya yeni gübre fabrikası yatırımı yapan Bagfaş, 2015 yılını beklemeden gübre ihracatı konusunda Transammonia şirketi ile 3 yıllık anlaşmaya vardı. Bu ay sonuna doğru atılması beklenen imzaların sonunda; yıllık 660 bin ton gübre üretim kapasitesine sahip fabrikadan her yıl 200 bin ton granül nitratlı gübrenin yüzde 70’i Almanya dışındaki Avrupa ülkelerine, %30’u ise ABD ve Kanada ülkelerine ihraç edilecek. Almanya’da iki büyük gübre fabrikası ile görüşme halinde olduklarını ifade eden Bagfaş Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Gençer, 150-200 bin ton kadar granül nitratlı gübrenin de Almanya’ya satılması konusunda anlaşma zemini aradıklarını söyledi. Dünya pazarında 200 bin tonluk gübre ihracının 60-65 milyon dolar olduğunu söyleyen Gençer, firmanın 5 yıllık anlaşma yapmak istediğini ancak kendilerinin 3 yıllık anlaşma konusunda ısrarcı olduğunu belirtti. Gençer, “Anlaşma bitiminde anlaşmayı uzatabiliriz. Yaptığımız anlaşmanın eşine az rastlanır. Daha fabrika üretime başlamadan, üretim kapasitesinin yüzde 30’unun satışını gerçekleştirdik” diye konuştu.

4 AY İÇİNDE TAM KAPASİTE ÇALIŞACAK

2015 yılında tamamlanacak olan ve 660 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olan yeni fabrikanın Türkiye için yapılacağının altını çizen Bagfaş Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Gençer, “2015’in ocak ayında açılacak tesis ilk 2 ay yüzde 60 kapasite ile çalışacak. 2 ay sonra yüzde 80 çıkarılacak. 4 ayın sonunda yüzde 100 kapasiteye ulaşacak. Fabrikada bu dönemde 80 kalifiyeli eleman istihdam edilecek. Bunun yanı sıra torbalama ve nakliye alanında da 200 kişiye iş imkanı sağlanacak” dedi.

FABRİKANIN KREDİSİ ALMANYA’DAN

Yeni ek fabrikanın yartırımı için Almanya’dan Commerzbank ile kredi anlaşma sağladıklarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Gençer; 3 yıl geri ödemesiz 13 yıl vadeli kredi sağladıklarını söyledi.